Alternatywny przewodnik po Placu Cyryla Ratajskiego
Wspólnie z artystkami z Kobalt migrating platform: Martą Węglińską i Patrycją Plich, zapraszamy osoby związane z Pl. Cyryla Ratajskiego w Poznaniu do podzielenia się wspomnieniami dotyczącymi historii tego miejsca,na potrzeby stworzenia Alternatywnego przewodnika po Placu Ratajskiego z perspektywy jego mieszkańców. W ramach wspólnie realizowanego z Kobalt, FOTSPOT i Galerią CENTRALA projektu, poszukujemy archiwalnych fotografii, a przede wszystkim opowieści o codzienności, ludziach, ciekawych wydarzeniach, które przez lata stworzyły charakter tego niezwykłego miejsce w sercu Poznania.Naszym założeniem jest przede wszystkim stworzenie obrazu Placu z perspektywy mieszkańców i ich wspomnień, starych fotografii i osobistych refleksji. Działania realizowane z lokalną społecznością będą dotyczyć wspomnień i historii miejsc oraz osób związanych z Placem Ratajskiego dawniej i obecnie. Zapraszamy mieszkańców nie tylko Placu Ratajskiego lub jego okolic, ale i osoby, które były związane z nim w przeszłości. Zależy nam na dotarciu do najstarszych mieszkańców oraz tych osób, które mieszkały tu przez wiele lat. Liczymy na opowieści ukazujące nam jak sam Plac zmieniał się na przestrzeni lat. Chcielibyśmy poznać osoby zainteresowane historią tego miejsca, posiadające fotografie i materiały związane z placem Cyryla Ratajskiego (wcześniej plac Królewski, plac Nowomiejski czy plac Młodej Gwardii). Zapraszamy wszystkich chętnych do włączenia się do wspólnych działań piszących historię Placu z perspektywy wspomnień mieszkańców Poznania i do kontaktu z artystkami zbierającymi wspomnienia.
Plac powstał w miejscu historycznego węzła szlaków handlowych, a historia zmiany jego nazwy jest barwna i burzliwa.
„W końcu XIX wieku plac nabrał charakteru reprezentacyjnego „1918 roku nosił niemiecką nazwę Königsplatz (plac Królewski). Po odzyskaniu niepodległości nadano mu odwołującą się do historii nazwę Plac Nowomiejski (używano również nazw Plac Królewski, Rynek Królewski). W czasie okupacji hitlerowskiej powrócono do niemieckiej nazwy Königsplatz, by w okresie PRL nadać mu nazwę plac Młodej Gwardii. W 1990 nadano miano Placu Cyryla Ratajskiego na cześć prezydenta miasta Poznania z okresu międzywojennego – Cyryla Ratajskiego, o czym informuje znajdująca się na placu tablica pamiątkowa” – fragment wpisu z Wikipedia.org
Na kontakt w temacie wspomnień artystki czekają zarówno w formie mailowej, jak i osobistej na placu, w uzgodnione dni i godziny. Z artystkami można nawiązać kontakt zarówno mailowy kobalt.migrating.platform@gmail.com jak i przez FB.
Na wszelkie materiały archiwalne i fotograficzne czekamy w siedzibie FOTSPOT w Galerii CENTRALA
przy Pl. Ratajskiego 6a oraz mailowo contact@fotspot.pl z dopiskiem w tytule maila CYRYL
Materiał video nakręcony przez Filipa Tomczaka przy okazji spotkania warsztatowego.
Działanie współfinansowane ze środków grantowych Rady Osiedla Stare Miasto oraz Miasta Poznań
#poznanwspiera