Urodzeni w latach 80’ dzieciństwo spędzali raczej z dala od komputerów, komórek czy tabletów. Bawili się głównie na podwórkach. Współcześni 30-latkowie, tęskniący za czasem wolnym od cyfrowej rzeczywistości, dziś także wychodzą na podwórko. Poćwiczyć, pograć ze znajomymi z sąsiedztwa. „Activity playgrounds” dokumentuje przestrzenie przeznaczone do ćwiczeń i zabaw dla osób dorosłych. Każdą cechuje charakterystyczna forma czy kontekst urbanistyczny. Większość poznańskich osiedli oferuje tego typu miejsca swoim mieszkańcom. Fotografie nie tylko prezentują “place zabaw” dla dorosłych, ale również mają zachęcić do korzystania z nich w wolnym czasie.
Pierwotny pomysł na cykl skupiał się na podwórkach pośród kamienic i nowych osiedli strzeżonych. Okazało się, że niesłusznie zakładałam, że dzieci obecnie spędzają czas tylko przed komputerem, a podwórkowe zabawy po prostu skończyły się. Gdy zrozumiałam, że jest nieco inaczej, nastąpił zwrot w podejściu do tematu. Dzięki rozmowom w grupie zrozumiałam, że tak naprawdę jako dorosła osoba z tęsknotą wspominam czas dziecięcej beztroski. Przy okazji zauważyłam, że dorośli również wychodzą “na podwórko”, bawić się, ćwiczy i spędza wspólnie czas. Miejsc typu „activity playgrounds” powstało w Poznaniu w ostatnim czasie bardzo wiele. I takie miejsca postanowiłam pokazać, w miejskim świecie między osiedlami.
„Activity playgrounds” to wycinek większego zestawu prac dokumentujących przestrzenie przeznaczone do ćwiczeń i zabaw dla osób dorosłych. Wprowadzam pewnego rodzaju typologię miejsc zabawy prezentując ich walory, lokalizację i kontekst urbanistyczny. Wiele z fotografowanych miejsc jest sfotografowanych bez ludzi, dlatego dodałam szkice przykładowych postaci korzystających z tych przestrzeni. Swoją pracą chciałabym zachęcić do czynnego korzystania z “placów zabaw”, które są coraz częściej przeznaczone są dla dorosłych.