Z ulicy na plan filmowy – o znaczeniu architektury w filmach fabularnych :: wykład dr Justyny Sulejewskiej
Zapraszamy na spotkanie w tematyce filmowej już 26 sierpnia o godz. 18 do Galerii CENTRALA.
„Możliwość wykreowania na ekranie rzeczywistości, która wcześniej istniała jedynie w wyobraźni twórcy była i jest niezwykle atrakcyjna od filmowców.
Kiedyś w atelier, a dziś coraz częściej przy wsparciu CGI powstają misternie skonstruowane pomieszczenia, miasta, światy. Po co jednak budować scenografię w studiu filmowym, skoro idealna przestrzeń już istnieje? Ennis House jak apartament Deckarda w „Łowcy androidów” (1982) Ridleya Scotta czy osiedle domków jednorodzinnych w „Edwardzie Nożycorękim” (1990) Tima Burtona to tylko wybrane przykłady filmów, w których wykorzystano rzeczywistą architekturę.
Z ulicy na plan filmowy – o znaczeniu architektury w filmach fabularnych
26/08/2020 g. 18:00
Prowadzenie: dr Justyna Sulejewska
Miejsce: Galeria CENTRALA
Pl. Ratajskiego 6a w Poznaniu
W trakcie spotkania skupię się na trzech sytuacjach, gdy budynki, osiedla lub pomniki stały się czymś więcej niż wypełnieniem dalszego planu.
Będą to: relacje architektury z tematyką społeczną, wykorzystywanie architektury w historiach o relacjach międzyludzkich oraz zderzenie śladów przeszłości (pomników, architektury starożytnej) w narracjach o współczesności i przyszłości.
Które z przedstawionych tematów będą odpowiadały wybranym filmom, „Spragnionym miłości”(2000) Wong Kar Waia lub „Last and First Men”(2019) Jóhanna Jóhannssona?
Najlepiej przyjść i się przekonać 🙂
Niektóre wątki, jak symbolika amerykańskich przedmieść czy powody dla ciasnego kadrowania, mogą wywołać odczucie déjà vu wśród fotografów.
Mam nadzieję, że uda się sprowokować dyskusję nt. podobieństwa pracy filmowców i fotografów.
Wstęp dla max 20 gości prosimy o rezerwację miejsc w systemie FB: TUTAJ
Przypominamy o obowiązującym reżimie sanitarnym – osłonięte usta i nos, dezynfekcja dłoni i dystans.
Wydarzenie współfinansowane ze środków Miasta Poznania