Brzegi wspólne, 2018 -

„BRZEGI WSPÓLNE” to projekt realizowany przez grupę twórców FOTSPOT w obrębie rzeki Warty na terenie Poznania. Skupiając się na życiu i funkcjonowaniu obszarów miasta wzdłuż rzeki w jej bezpośrednim sąsiedztwie, traktujemy jej przebieg jak strefę bezimienną pomiędzy osiedlowymi społecznościami. „Brzegi wspólne” to metafora dystansu i bliskości zarazem, który Warta stanowi w Poznaniu. Naszym dystansem jest 6 mostów drogowych, które nas łączą i dzielą zarazem. Poznajemy życie miasta wzdłuż brzegów Warty z ciekawością i wrażliwością, zapraszając do naszej podróży lokalnych mieszkańców.

Przestrzeń społeczną budują dwa pojęcia: „położenie” i „terytorium”. „Położenie wyznacza dystans względem czegoś. Dystans można mierzyć w najprostszych fizycznych jednostkach i wtedy ma charakter obiektywny. Może on mieć także charakter społeczny – wtedy dystans dzielący grupy czy jednostki przebywające w danej przestrzeni uniezależnia się od fizycznej odległości”.
„Przestrzeń społeczna: świat – dom – miasto” Marta Cobel-Tokarska

W projekt planujemy zaangażować zarówno mieszkańców Domu Pomocy Społecznej UGORY jak i uczniów Zespołu Szkół Łączności przy ul. Przełajowej oraz mieszkańców nadwarciańskich osiedli. Pierwszą część powstającego materiału zaprezentujemy podczas IV Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. I. Zjeżdżałki. W projekcie biorą udział Kamil Figas, Anka Gregorczyk, Tytus Grodzicki, Łukasz Szamałek, Karol Szymkowiak, Marek Zakrzewski.

Grupa projektowa

Brzegi wspólne - aktualności

Brzegi wspólne wystawa fotografii w Galerii Centrala

FB W 2017 r. rozpoczęliśmy fotografować poznański odcinek rzeki Warta jako grupa wielkopolskich fotografów. BRZEGI WSPÓLNE stały się naszym twórczym przedsięwzięciem, które na kilka lat pozwoliło skupić się na dokumentowaniu Poznania z perspektywy brzegów rzeki, do której Miasto Poznań stara się powrócić. 4 października otwieramy wspólną wystawę, która stanie się też częscią 7. Wielkopolskiego Festiwalu…

Brzegi wspólne – wywiad w Kulturze u podstaw

Pod koniec maja mieliśmy przyjemność gościć w Centrali znakomitego fotografa Michała Sitę, tym razem w roli dziennikarza. Opowiedzieliśmy o naszej pracy nad projektem Brzegi Wspólne i przemyśleniach wynikających z wnikania w temat Warty w Poznaniu.

Brzegi wspólne: Prolog – warsztaty dla młodzieży z ZSŁ

Na naszej wystawie Brzegi Wspólne: Prolog gościliśmy przyszłych techników fotografii i multimediów z Zespołu Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu. Łukasz Szamałek, wykorzystując archiwa fotograficzne, przygotował krótką prezentację na temat historii i współczesności rzeki Warty w Poznaniu.

Relacja z otwarcia wystawy Brzegi Wspólne: Prolog

12 października mieliśmy przyjemność otworzyć w Ogrodzie Szeląg wystawę Brzegi Wspólne: Prolog, będącą wstępem do projektu fotograficznego o Warcie w Poznaniu realizowanego przez fotografów  Fotspot: Ankę Gregorczyk, Kamila Figasa, Tytusa Grodzickiego, Łukasza Szamałka i Karola Szymkowiaka. Wystawa jest częścią rozpoczynającego się w ten weekend IV Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki.

Brzegi wspólne – prolog projektu – 12/10/2018

Wernisaż prologu fotograficznego projektu dokumentalnego „Brzegi wspólne” realizowanego przez twórców Fotspot w ramach tegorocznego programu działań „Przez fotografię” odbędzie się już 12 października (piątek) o godz. 18:00 w nowo otwartej przestrzeni świetlicy Plaża Ogród Szeląg podczas IV Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki

Loading blog posts...